(#1751) Érettségi felügyelet
(cimke) Eljött ebben a tanévben is ennek az ideje... Az elõkészítés az volt, hogy csináltam egy Excel táblát, annyi sor ahány tanár és annyi oszlop ahány a vizsganap, ott ahol aznap tanítunk még finomabb felbontás kellett hiszen a tanárok közzé kell a felügyeletet a tanárok napi programjában beilleszteni. A kesztintu.hu lapon a termek listáját átnézni, ellenõrizni hogy az ezekhez rendelt vizsgatárgyak azok-e amik kellenek nekem, ez meg a vizsgáztatók névsorának a frissítése, ezzel meg is van az elõkészítés.
Ezt követi a tényleges vizsgabeosztás.
Az elsõ lépés a tanárok-napok Excel táblában az adott vizsganapot világossárga hátterûvé teszem, ez, a világossárga háttér jelzi hogy kik a beoszthatóak. Ezután jön a kizárás: aki jelezte hogy nem lesz a suliban, ki az aki szakos és ezért nem felügyelhet, illetve azok a mûszakiak akik végzõsökkel gyakorlati foglalkozást tartottak – hiszen akkor mér vége a félévnek a végzõsöknek – a végzõsöknek ugyanis mindenféle korrepetálásokat tartanak ilyenkor. Vagy valami ilyesmi, felügyeletre nem oszthatom õket be... Ami/aki marad, na õket lehet beosztani. Ha nem az elsõ nap, akkor még az is számít, hogy egyenletesen osszam el, se túl sok egy személynek ne jusson se ki nem maradjon senki az egyenlõ tehervállalás jegyben. Másfelõl az adott tárgy jelentkezõinek száma a kérdés, a „nagy” tárgyak: magyar, matematika és történelem esetében ez az egész végzõs létszám. Más tárgyakból: angol, matematika, fizika, ott kevesebben vannak. Speciális az informatika, amíg van még ilyen tárgy (itt és itt ez kicsit bõvebben) addig a vizsgázók létszáma eléri a teljes végzõs létszámot, de ezek jelentõs része elõrehozott érettségi – ami persze az ügyeleti beosztás megcsinálásakor teljesen mindegy.
A beosztás következõ lépése annak eldöntése, hogy a tárgy vizsgájának napján van-e tanítás, egy idõben a vizsgával. Nálunk a magyar vizsganapja tanítási szünet, a matematika és a történelem napján délután tanítunk, ezen a három napon tehát a beosztást nem korlátozza az, hogy kinek van órája. Sokkal komolyabb gond az angol, a német, ezekbõl viszonylag nagy a vizsgázószám (még ha egyfelõl az elõrehozottak csökkentik is a végzõsök ilyen vizsga számát de ezt minden évben az akkori elõrehozottasok pótolják másfelõl viszont csak a csapat fele tanulja ezt vagy azt a nyelvet) szóval számosan vizsgáznak ebbõl és ezeket a vizsgákat tanítás mellett kell lebonyolítani. A fizika hasonló, bár ott évrõl évre nagyon kicsi volt eddig a létszám – idén ez nagyon megugrott szerencsére. Az informatika hasonló de egyszerre valamennyi problémával: tanítás mellett kell lebonyolítani és nagyon nagy a létszám. Ha megvan az hogy kik felügyelnek és megvan a létszám, jön a vizsgacsoportok beosztása termekbe: nagyjából egy tucat vizsgázó egy terembe, a termek lehetõleg egy folyosón legyenek hogy ne kelljen sok folyosósra szükség. Ezután a posztok egy sorrendje, egy tanárnévsor és a saját Excel táblázatomban megcsinálom a beosztást, ez lesz az amit a tantestület felé publikálok. Már egy pár éve feltüntetem hogy milyen verzió (1.0-tõl indul) és dátumozom is, akármi változás is van benne mind a kettõ változik.
Idén egy nem nyomtatható, vágólapra nem kimásolható PDF-ben a belsõ levlistán is publikáltam illetve fontos az is, ami egy, inkább kettõ éve már gyakorlat: az érintettek aláírják egy íven hogy tudnak a beosztásukról (rettegek attól hogy a vizsga napján derül ki az, hogy valaki érintett nem jelenik meg egészen egyszerûen mert nem tud arról, hogy szükség van rá.) Aztán hiába minden: ma reggel is egy fiatal kolléga jelezte, hogy az egyik napon osztálykirándul :( Hát pont az ilyesmi miatt kell nagyon idõben közzétenni az ilyet.
Most majdnem két héttel vagyok a tavalyi idõpont elõtt...