(#1915) 2011. október 15., vasárnap
A képernyõkép még vasárnap este készült, akkor még „nyitva” volt a WEB-es adatgyûjtõ... Egészében jól megcsinálták, bár mint minden ilyen adatgyûjtõben, ebben is volt, hogy az amúgy valós adatkapcsolatokat a program értetlenkedve kezelte...
A képernyõkép már a post upload-ja idején, az elektronikus kitöltésre nyitva hagyott idõablak bezárulta után készül, ez is korrekt, hogy tettek ilyet is ki. Leszedtem, mert feltehetõen sem a fenti sem ilyen ablakot egyhamar nem kaphatok le (állítólag a következõ népszámlálás már a megfelelõ adatbázisok egybekapcsolásával történik, ami adatvédelmi szempontból több, mint aggályos :()
(eNépszámlálás) Október hónapban lehet a kérdõíveket kitölteni – és kell is mert az adatszolgáltatás kötelezõ. A hónap elsõ felére hagyták az elektronikus kitöltés lehetõségét meg, amikor írom és kiteszem ezt, akkor láttam hogy szépen kezelték azt is, hogy most már csak papíron lehet...
Persze ez is a végére maradt... Szombaton amikor Orsiék itt voltak, akkor kezdtem el kitölteni az asztali gépen, azért akkor mert nem voltam benne biztos, hogy Orsi nélkül is megy. Ahogy korábbi post-ban már írtam, Orsi a gép lassúsága és a kitöltéssel kapcsolatos macera kapcsán nagyon felbosszantódott, mikor láttam hogy semmi olyan adatot nem kérnek amit vagy magamtól ne tudnák megválaszolni vagy esetleg telefonon tõle megkérdeni, hát hagytam a csudába az egészet...
Aztán a kisgépen szombaton azt hiszem este lenyomtam mint az öt kérdõívet. Amint a statisztikával kapcsolatosan általában sem, itt sem egészen értem mire jók ezek a kérdések, a legtöbbje kapcsán nem is az ami bosszantja az ember hoyg foglalkozni kell vele hanem az értetlenség, hogy mi a csudának kell ilyesmit összegyûjteni és kezelni. Vannak persze olyan kérdések – szerintem elgondolkodtató hogy pont ezek amik nem kötelezõek – amiknek még látom is az értelmét. Felteszem valamiféle normatív finanszírozás alapját fogja képezni a felekezetre vagy a nemzetiségi hovatartozásra vonatkozó adatok összesítésébõl nyerhetõ mutató.
Na pont ez az: éppen mert nem kötelezõ – és mert sehogyan sem ellenõrizhetõ – mennyit is érnek ezek az adatok? Persze végül is teljesen mindegy: a kitöltés kötelezõ; megvolt, ezzel sincs több gond. Állítólag ilyen többet nem lesz: sem papíros sem elektronikus, mivel a következõ népszámlálás lekérdezéseit központilag megcsinálják, a megfelelõ adatbázisok egybekapcsolásával.
Félelmetes...
Félelmetes mert reális, el tudom képzelni hogy ezt technikailag meg lehet tenni, azaz csak az akarás (és remélhetõen: a törvényi felhatalmazás) hiányzik csak arról hogy aki képes és teheti, az akármit is megtudjon akármelyikünkrõl. És ha egyszer a döntéshozó úgy gondolja, a gondoskodó állam mindenre képes és ehhez joga van a lehetõségeit kihasználni, nem tudom mi tartaná vissza ezen adat-összekapcsolástól és -lekérdezéstõl... (Tegnap került a kezembe a História 7. száma, Glatz Ferenc bevezetõjében talán ilyesmire utal?)
(Mondjuk azért pont az említett két kérdés kapcsán nem tudom, ezeket ki és hol tárolja rólunk most, nem nagyon emlékszem hogy magamról ilyesmi adatot megadtam volna bárkinek is bármikor, de hát a tudat hogy ez lehetséges, több mint nyugtalanító...)