(#802) Olyan mint egy folytatásos szappanopera... :) Most kicsit nem én dolgoztam vele hanem a kolléganő, de tegnap nekem is akadt vele dolgom. Március egy a határidő a zárásra, ez a vizsgacsoportok elkészítését és lezárását is jelenti, amihez a vizsgázókat is véglegesíteni kell. Ez utóbbit a kolléganő simán megcsinálta, a csoportba osztás viszont az én dolgom. A tavalyi és a tavalyelőtti gyakorlat bevált elemei szeretném ötvözni... Eddig minden vizsgabizottsági elnök kifogásolta azt, hogy túl sok egy napra a betervezett felelet, mondjuk a hatvan fölötti az brutális valóban, de ilyen csak tavaly volt a rengeteg előrehozott (és zömében informatika) érettségik miatt. Idén nem lesz ennyi előrehozott (és rendes) informatika érettségi, most nyolcvan egynehány a jelentkező, az osztályozó vizsgák után ez kicsit csökken még. Most két osztálynak is három naposra terveztem be a teljes érettségi vizsgát és egyetlen napon sem haladjuk meg pár feleletnél többel az ötvenet – azt hiszem negyvenötöt szoktak ideálisnak tartani, az kicsit kevésnek tűnik nekem. Remélem, idén nem lesz olyan hajszás mint tavaly.
Ez is megvan – most következik majd a részletesebb tervezés: melyik napon ki lesz beosztva a vizsgabizottságba. Ez sem egyszerű: legalább két kolléga mondta, hogy bizonyos időpontokat szeretne ezért meg azért, egyik kolléga például azért, mert másutt is vizsgáztat, érettségiztet. Valaha nekem is volt ilyen feladatom (sajnos már régóta nincs), és akkor az én igényeimet is tolerálták a lehetőségekhez képest, természetes hogy most is igyekeztem ennek megfelelően alakítani a vizsgaidőpontokat.
A kérdező tanárok a jövő héten leadják a tételjavaslataikat és meghirdetik a témaköröket, a kettő persze összefügg de nem azonos. Nem egyszerű kérdés, hogy a kérdező tanár mivel tesz jobbat. Azzal, ha követi a törvény betűjét, és csak témaköröket hirdet meg a diákjai számára vagy azzal, ha a témaköröket maga vagy a diákokkal közösen kidolgozva végül is kész tételeket ad a kézbe és ezzel vágnak neki a vizsgának. Elvileg a vizsgabizottság elnöke a vizsga kezdetéig kezdeményezheti a tételek akármilyen szintű módosítását, persze ez azt hiszem elég ritka, ehhez a tételeket összeáll-tó tanárnak nagyon rossz munkát kell végeznie. Nálunk ellenkezőleg, nagyon odafigyelnek a kollégák, tehát szinte semmi kockázat a tételeket magukat közzé adni...