(#1073) 2009. szeptember 14., hétfõ
F2... Rengeteg minden van benne, használni erre arra kell, hát gondoltam, kipróbálom, hogy az õsöreg tanulónyilvántartó programunkhoz hasonlóan alkalmas-e olyan lekérdezésekre mint amit momentán kellene csinálni, egyfelõl a biztosítások másfelõl pedig a fogorvosi vizsgálatok számára.
A dolog nem egyszerû... (Persze egy ismeretlen rendszertõl összetett lekérdezést kérni soha sem az, ettõl még nem rossz a rendzer, jelesül az F2, ha bonyolult... Csak lehessen rájönni a nyitjára...)
A feladat egyszerûnek tûnik. 24 osztályunk van, 24 lista kellene, amiben szerepel a tanuló neve, lakcíme, anyja neve és a születési hely valamint az idõ... A DOS-os tanulónyilvántartásban ezt a lekérdezés a képernyõre kérve, a program LST kiterjesztéssel olyan állományt készít amit copy/paste-tal be tudok tenni egy Excel munkalapra, majd ezt formázva, szerkesztve megvan a végeredmény. Persze ezt elmondva sima ügy, de mivel DOS-os a program, mindent funkcióbillentyûkkel kell megoldani (egér támogatás egyáltalán nincs), ami elsõre tök kényelmetlen, de ha az ember megszokja, piszok gyorsan lehet vele haladni. Az LST feldolgozása Excel-ben elbíbelõdõs történet, igaz, olyan csicsás lehet amilyenre csak türelme van az embernek. Sok lépés, de az eredmény biztos, tavaly is, tavaly elõtt is ezzel készült el a lista...
Szóval nem egyszerû, de ezt ismerem...
Az F2-t nem!
Essünk neki! Tanulók fül, a szalagsoron a Tanulók csoport, ezen belül meg Keresés... (Miért nem volt jó a régi, menü, almenü, még-alabb-menü megoldás, mi a fenére jó ez a szalagsoros móka fel nem foghatom azt leszámítva, hogy majmolni kell a Microsoft Office2007 eszközsorát. Mindegy, ha a program amúgy tökéletes, ezmiatt egy szó sem érheti a fejlesztõt... Halad a korral :)) Itten a Lekérdezés fül, és akkor máris olyan területen vagyunk ahol elvileg akármi lekérdezés akármi megjelenítendõvel összeállítható majd az Excel-be exportálható. Kellenek mondjuk 09A-sok: Új kapcsolat, alul a Részletek ablakban az Iskolai osztályra duplázva az felsõ ablakban megjelenik ez a tétel. Fent kijelölöm, majd Új feltétel, erre az alsó ablakon is megjelenik. Itt a tulajdonságnál Osztályt választok, a mûveletnél jó nekem, hogy egyenlõ (valószínûleg elsõre ez jelenik meg), értéknél meg megkeresem ami nekem kell. Ez nem egyszerû, mert vagy öt évre visszamenõen itten vannak az osztályok. Az osztály jelzettel együtt áll a tanév is, nem merengek azon sokat hogy ez a legideálisabb megoldás-e, ha ezt kell használni akkor teljesen felesleges a kérdésfelvetés. Vissza a fenti ablakrész füleire: oszlopok. A személyes adatokon vezetéknév, keresztnév, születési hely és idõ, anyja neve, más nincs is bekapcsolva. (Ez a része tetszik a programnak, ez jól van, megoldva!) Lentebb a tartózkodási helyre az irányítószám, helység, közterület jelleg, név és házszám. Lenne még, de nem fog a papírra kiférni...
Lássuk!
Keresés!
És igen! Megvan. Az osztálylista elõállt! Oldalt Riport, Majd fent: Export és Excel... OK, haladva vagyunk a korral tehát nem XLS hanem XLSX a fájl típusa, ha jól emlékszem erre mondták azt a képzésen hogy ha 65535 oszlopnál több kell, akkor az XLS nem megfelelõ formátum, ami biztosan igaz, bár azért én szemügyre vennék egy olyan XLSX táblázatot kinyomtatva természetesen, ahol szerepel a 65536. oszlop is. Mindegy. Kákán keres csomót, aki ezt szóvá teszi. Én nem teszem. Ehelyett inkább kattingatok mint a bolond, mert a program a fejébe vette hogy õ a Program Files mappa egy almappájába teszi az export állományt, ami elég mosdatlan szokás egy programtól. Adatállományt nem teszünk a programállományok közzé, ezt csak Kaliforniában nem tudják, de mindegy. Hátha az F2 fejlesztõit rá lehet venni arra, hogy az F2 legalább két újraindítás között jegyezze meg azt, hogy hova akarom letojatni vele az XLSX-et, oszt jól van...
Tiszta Háváj! Csak átírom a feltételben, hogy most meg a 09B kell nekem, és frissítek és megvan! Ez tényleg jó, ezt nem kellene gunyorossággal elütnöm, ezt jól megcsinálták a fejlesztõk!
Na azért mégsem teljesen a fenekééig az a tejfel...! Az F2-bõl vett mezõnekev (vagy ami a riportban megjelenik a táblázat fejlécében) elég hosszúak még ha szabatosak is. Az oszlopszélességet eléggé megnöveli nekem. Vagy 90 fokkal elforgatom, esetleg sorra tördelem, de ez, habár tetszetõs eredményt ad, elég sok meló és 24 osztályom van! Inkább összevontam az összetartozó oszlopokat, átírtam a fejlévet és ha már ott vagyok, rátettem a nyomtatásra a fájl elérési utat, szokás szerint ez a lap jobb alján jelenik meg – enni.
Ahhoz képest, hogy mondjuk kettõkor még halovány lila segédfogalmam sem volt, hogyan lehet ezt az F2-ben megcsinálni, most már megy. Akármi körülményesnek is tûnik a program, ez komolyan erénye: egy kis törõdéssel felfedezhetõ, kitalálható miként kell ezt vagy azt elérni benne... (Már csak Sárikát és Mónikát kell rávennem, hogy ezt használják inkább, ne a DOS-os programkánkat...)