(#2202) 2012. július 03., kedd

A feltöltendõ adatokat offline elõkészítõ program, az e-Vizsga2: és benne a nyolc vizsgacsoport: rögzítve, hibamentesen, feladva, digitálisan aláírva...
Nem elõször szorulok be határidõkbe, attól tartok nem is utoljára...
A vizsgák lementek, most jön az utó-adminisztráció. Ennek a legfontosabb része a pénzügyek. Egyfelõl a fenntartótól kell adatszolgáltatással megigényelni a vizsga fedezetét, másfelõl megcsinálni a számvetést hogy ki mit végzett és mennyi jár... Az elõbbihez persze mellékletek tartoznak. Ez az utasítás. Soha megérteni nem fogom minek, mi az értelme habár a célját értem: a mellékletek ugyanis az adatszolgáltatás alátámasztását hivatottak... (Nem felejtettem el az állítmányt, csak hát olyan buta maga a dolog hogy csak buta mondat érzékeltetheti...) Értelme azonban, mert van sok olyasmi benne, mármint a fenntartó felé történõ adatszolgáltatásban, amit a lejelentésben (nálunk ezt az NSzFI, másnéven NIVE, illetve most valami minisztériumba beszervezett fõosztályszintû jogutódja felé kell ezt megtenni) másként kell... Na ezt bogarássza ki az, aki csak a kettõt veti egybe! Ugyanez igaz az érettségire is, soha sem deríti ki az, aki a költségigénylést bogarássza, hogy pélául miért van eggyel több történelem szóbeli mint írásbeli, a leadni rendelt papírokból ugyanis nem derül ki hogy egy tanuló kéztörés miatt lehetõséget kapott a történelem írásbelit szóbelivel kiváltani azaz dupla szóbelivel abszolválta a történelmet. A mellékelt alátámasztásból csak az látszik, történelem vizsga – de ilyesmi nem! Azt sem fogja tudni aki ellenõriz, miért van az alátámasztó papírokon eggyel több biológia felelet mint amit a költségigénylésben leadtam mert volt egy külsõs, vizsgadíjat fizetõ fiatal, aki mert fizetõs, azért a költségigénylésben nem szerepel. Szép, hogy egy adatszolgáltatást, ami mentén pénzt kell mozgatni, alátámasztatnak, mert hát tévedhet az ember, bár ennek kissé olyan a kinézete mintha a körmünkre néznének, egyszerûbben: mintha azt akarnák szemmel tartani, hogy nem csalunk-e.
Mindegy. Elõírás a melléklet, hát ott lesz.
A kétszintû érettségi majdnem teljes adminisztrálását elektronikusan is kell végezni, ott a dolog egyszerûbb. A szakmai vizsgák sokkal kuszábbak! A vizsgákat az NSzFI (NIVE vagy mi a csuda) lapen kell egy form-on lejelenteni. Ezzel korábban rettentõ sok baj volt, az elõdöm rengeteget szenvedett vele, mert az online kitöltés órákig tart, akkor még idõkorlátos volt hogy meddig lehet a form-ot tölteni – de azóta ez konszolidálódott, egy e-Vizsga nevû offline alkalmazással lehet elõkészíteni azt az adatcsomagot amit fel kell adni. (Mindig, amióta netbook-on csinálom, bosszantó, hogy a program csak 1024x768 felbontáson megy, az 1024x600 neki kevés és nem fut. OK, tudom nagyobbra venni de a kis gépen ez folyamatos függõleges görgetést jelent – mondjuk ez nem a program hibája, asztali gépre tervezték, de azért nem kéne ilyen rigolyásnak lennie.) Egy tanuló egy rekord. A neve viszont nem szerepelhet benne. Ennek sem igazán tudom az értelmét: az adatszolgáltatás itt nem nevesített, bár a bizonyítványszámokat meg kell adni. Azt is, mi a diák lakóhelyének irányítószáma. Fogalmam sincs ez minek. Az meg kimondottan bosszantó, hogy nem lehet hibamentesen leadni, ha a lakóhely nem Magyarország, az e-Vizsga ugyanis csak magyar településeket ismer. Apróság, túl lehet lépni rajta. Aztán elkészül a CSV – ami nem CSV, csak annak nevezi a fejlesztõ, az is mindegy... Tavaly lemásoltattam a törzslapokat és azokat mellékeltük, abban több az információ, de idén kérte a fenntartó, hogy az NSzFI-s lejelentést mellékeljük.
Rendben, akkor azt...
Az e-Vizsga programba begépeltem a törzslap megfelelõ adatait, aztán vizsgacsoportonként feladtam. Elõtte a program mindenféle ellenõrzéseket hajt végre, ez végül is jó. Az kevéssé, hogy e program programozója rettentõen szószátyár üzeneteket csinált, nem is megérteni nehéz, hogy ha valami nem jó akkor az miért nem jó, hanem a sok sok mondatból kihüvelyezni a lényeget! Tömören és érthetõen fogalmazni – ez a legnagyobb érték egy program üzeneteiben. Hol ezt, hol azt nem tudják megvalósítani... A legnehezebb része a dolognak a digitális aláírás. Ezmiatt intéztem hétfõn az ujabbat, de kedden este fél hétig még élt, még valid volt a régebbi is. Az újabb soká' lesz meg, legalább két hét. Kell majd, mert most már minden szakmai vizsgát csak ezzel lehet: nem csak lejelenteni de bejelenteni is... Szóval begépeltem (lélekölõen unalmas munka) egy-egy csoport kapcsán a bizonyítványszámot, az adatokat amit a program kér. Ebbõl a lakóhely szerinti irányítószám nincs is meg a törzslapon, ehhez viszont a vizsga jelentkezési lap kellett. (Nem fogom soha megérteni, hogy ha ennyi minden rajta van a lejelentés egy diákra vonatkozó adatrekordján, miért pont a név nincs rajta, de végül is jó hogy nincs, ha lenne akkor még többet kellett volna gépelnem.) Egy csoportot bevittem, feladtam és aláírtam – szerencsére ment a dolog. Ezzel az utóbbival szokott gond lenni d szerencsére most nem volt, a kapott tanúsítványt a böngészõbe töltöttem le és azzal a böngészõvel ment a dolog (persze hogy az az IE, semmire sem használom egyébként és kissé aggódtam is, hogy menni fog-e, mert a kérdéses gépen XP Home van és ezen nem lehet egészen egyszerûen lehetetlen a legfrissebb IE-t használni) Kapkodós meló volt, de megvan. (Azzal kezdtem, hogy beszorulok a határidõbe... Ezt mondjuk sokkal korában nem kezdhettem volna el, mint hogy – elkészültek a szakmai vizsgák törzslapjai.)
Ezután már „csak” az maradt, hogy kinyomtassam a jelentõlapokat: brutális mennyiségû papír, vagy 120 oldal. Ennek mi értelme...?
Ez kipipálva, jöhet a többi feladat...