(#1184) 2009. december 03., csütörtök
A Karinthy Frigyes Gimnázium aulája, itt tartották a rendezvény egyik felét, azt ahol elõbb az FPI szakértõje, majd egyik bemutatkozó iskola a másik után elmondhatott magáról ezt-azt (A rendezvény másik fele a folyosókra kitett asztalkákon, az iskolák standjain zajlott, ahol a szülõk egyenként is felkereshették azon iskola jelenlevõ képviselõjét)
(Ha pár napig halogatom, már nem tudom pontosan leírni, mi is volt egy nap... Persze ez nem baj, igazából azt is jelentheti, hogy semmi fontos. Ez végül is jó, a fenének hiányzik valami emlékezetesen rossz dolog... Szóval most, három nappal csütörtök után nagyjából fogalmam sincs, mivel ment el az egész nap, de az tuti: elment...)
Na, egy azért megmaradt: este a Karinthy Frigyes Gimnáziumba kellett menjek. Ez a móka mondjuk csütörtökön délelõtt derült ki, de ez van. Az elég fontosnak tûnt, hogy ezen a pályaválasztási rendezvényen ne csak a DBT (és fõleg annak súlyponti iskolája, az Öveges, „aki” néha úgy viselkedik mintha gyarmatosítani akarná a társiskolákat [társ, és nem tag!]), hanem a mi iskolánk is megjelenjen. Mondjuk csak amikor ott voltam, csak akkor derült ki számomra, hogy ez nem is kimondottan szakképzési rendezvény, hanem a nyolcadikosok számára szervezett rendezvény. A fõ különbség oka az, hogy sok szakma csak érettségivel tanulható. A DBT súlyponti sulija pedig döntõen a szakképzésben érdekelt – a modell eredetileg valami olyasmirõl szól, hogy a tiszk (így, kisbetûvel mert: általában) központi iskolája végzi a szakképzést, azaz a szakma tanításához szükség nagy invesztíció koncentrálható, a társiskolák (vagy a régebbi tiszk modellekben tagiskolák) a közismereti képzést végzik és úgynevezett küldõ iskolák, azaz a gyerek ezekben tanul érettségiig, majd a központi, súlyponti iskolában végzi a szakmai tanulmányait. Nálunk ez kicsit más mert a DBT társiskolái végeznek szakképzést is.
Kifüggesztett szereplõk listája a Karinthy-ben tartott pályaválasztási ankéton. Na ezen ott a DBT súlyponti sulija, ott a Kossuth is, de sem a Délbudai sem a Mechatronika nincs ott, és persze mi sem, pedig utóbbi kettõbõl még képviselõ is jelen volt... Hovatovább az iskolák menedszelése marketing ismereteket és eszközöket is kíván – és ebben nincs is semmi vicc!
A Karinthy Frigyes Gimnáziumot végül is nem volt annyira problémás megtalálni amint azt gondoltam, szerencsére nincs ilyen nevû iskola több Budapesten, bár amikor láttam hol van, nem voltam feldobva, Határ úttól kellett 50-es villamossal jó sokat menni. A GPS-be beütöttem a címet, aztán az szépen mutatta mennyi van még hátra, innen tudtam hol kell leszállni, különben elvisz a villamos a világ végére.
A gimi épülete szép, kicsit jellegében hasonlít a Mechatronikához, ahol szeptemberben a DBT rendezvény volt. Itt is van egy hatalmas átrium, a rendezvény itt volt, elõb az FPI-tõl egy úr beszélt. Elsõre azt hittem üres fecsegés, a hanghordozása eléggé figyelem-lankasztó volt, de hogy nem csak azt hallgattam hogy hogyan de azt is hogy mit beszélt, el kellett ismerjem, érti a dolgát! Nagyon fontos és nagyon ésszerû dolgokat mondott el. Furcsa módon hozott PPT-t, de nem vetítette hanem egyenként mutogatta meg a diákat, ezt õ tudja. Olyan apróságra emlékszem, mint hogy a szülõk középiskola választásánál figyeljenek arra, menynit kell majd a gyereknek utaznia, milyen környéken van az iskola, a leendõ suliban a folyosókon mekkora a rend, a kiakasztott tablókon hány a diák...
Ezután jöttek a képzõk, akik, ahogyan az elsõ bekezdésben is írtam, alapvetõen a nyolcadikosok számára kínáltak alternatívát, a tárgy tehát nem a szakképzés hanem a nyolcadikosok továbbtanulása volt (azaz a rendezvény nagyban olyan volt, mint ami itt a lakótelepen akár a Vörösmarty-ban akár a Körösi Csoma iskolában volt.) Sikerült elérni, hogy ne csak a DBT de mi is beszélhessünk: egy kollegina a Mechatronikából és utána én. Mivel erre nem nagyon tudtam készülni, rövid lett amit mondtam, de láthatólag a hallgatóság a nyitó elõadásra készült, az teltházas volt, utána szétszéledtek és a középen kialakított üléssor finoman fogalmazva is foghijjasan volt tele (majdnem üres volt) ezt követõen. Nem tudom, az ilyen megjelenésnek van-e haszna és ha igen mi... Érdemes lenne végiggondolni, hogy, már az idei pályaválasztási szezonban nem is, de a következõben tervszerûen, nem csak a nálunk jelentkezõ megkeresésekre reagálva de esetleg aktívan is tevékenykedve, megkeresni általános iskolákat és magunkat ismertetni... Nagyon sok munka és nagyon nehezen számszerûsíthetõ eredménnyel, de azt hiszem, kellene ilyet...
(Hja: a kifüggesztett szereplõ névsorban a mi iskolánk meg sem jelent. Nem tudom miért. És nem tudom, a súlyponti iskola, amikor ezt, ezen kép elküldésével jeleztük is, miért háborodott fel. Biztos van a TISzK-nek haszna, de néha olyan mint egy macerás házasság :()