(#1630) 2010. december 25., szombat
Lurdy-ház, 2010 karácsony elsõ napja, az „Üvegtigris 3”-at. Nóri az egyik, természetesen zárva levõ bolt elõtt...
Lurdy-ház, 2010 karácsony elsõ napja, az „Üvegtigris 3”-at. Totál kihaltság volt mindeütt, a mozin kívül talán egyetlen kávézó volt nyitva, minden zárva, minden üres...
(mozi) Korábban is mondta Nóri, hogy nézzük meg az Üvegtigris c. film harmadik részét: December 16-tól játszák a mozik, a téli szünetre pont meg is felelne. Karácsony elsõ napján vetette fel ezután, hogy miért ne éppen aznap menjünk el – végül is nem volt rossz ötlet, mint kiderült a Lurdy-ban levõ moziban ment is. Szóba jött a fél hetes, aztán mégis a fél ötös lett, az addig hátralevõ három (!) óra mint kiderült, elegendõ volt Nórinak összekészülõdni... :-)
(üres) Így is nagyon korán értünk oda, majdnem fél órát kellett várni, hogy elkezdõdjön a film. Jobb hijján a Lurdy-ban bóklásztunk és ahogy láttam, az a nem sok ember, egy normál hétköznapi vagy akár vasárnapi nyitvatartáshoz képest is meglepõen kevés ember sem volt más okból ott, nem volt ugyanis semmi sem nyitva! Csupa bezárt bolt, üres folyosók... Furcsa volt ilyennek látni...
(mozihíradó) A mozi azért megtelt, igaz nem a legnagyobb teremben vetítették a filmet, de ez majdnem teljesen tele volt. Késve kezdték, ennek kapcsán kicsit csevegtünk Nórival elõtte arról, hogy réges-régen milyen volt a mozi. Mi a herkentyû is volt a moziban a híradó és minek (habár fogalmam sincs, hogy akkor az minek volt :-) Mire jó a net: ahogy a post írása közben keresgélek hogy egy videót errõl, a mozihíradóról hogy legalább belinkeljek valamit ide, nos ez akadt elõ... Mondjuk én sokat moziba soha nem jártam, lehet hogy ezért: de fura ez a cikk... A világ megváltozott, talán a húszas, harmincas években fontos lehetett a mozihíradó, de aztán a rádió és késõbb a TV elterjedésével nem tudom, mi szükség lett volna rá. Errõl tesz is a cikk említést. Persze az alkotók nosztalgiája egy dolog, de hát attól hogy szerették – és elhiszem: tudták is – csinálni, még nem feltétlenül erre felé haladt a világ. Nem beszélve – errõl a cikk viszont nem annyira tesz említést – arról hogy minden ami sajtó és tömegtájékoztatás volt ’89 elõtt, ezt is mélységesen átjárta a propaganda meg az aktuálpolitika...) Szóval kicsit a mozihíradóról beszéltünk, Nóra ilyet már nem láthatott moziban.
(Üvegtigris) A film jó volt. Utánanéztem, hát jó régen, 2001-ben csinálták az egyest, arról itt még nem írtam, 2006-ban a kettest, az nagyon nem nyûgözött le... Ez, a hármas ez jobb mint a kettes, az egyessel nem nagyon lehet azt hiszem összevetni, az volt ennek a „mûfajnak” az elsõ eleme, ott még nem volt mihez hasonlítani... A szereplõk majdnem pontosan ugyanazok persze öregebb kiadásban, a sztori kicsit erõsebb, vaskosabb, nem véletlen a korhatár... Ahogy a szinposzis írja, a Tigrisen innen és túl – a harmadik rész története többségében másutt játszódik, de mintha még erõsebb lenne az a vonal ami az egyesben is benne volt de nem markánsan, a kettesben az építési vállalkozó megjelenésével már hangsúlyt kapott és ami a hármasban fõ motívumként lépett elõ: lehet-e egy nagy senki valaki? És valaki-e akárki is ha sok a pénze? Persze a körítés, a csetlés-botlás maradt, ez a svejkes motívum vitte sikerre az elsõt és vitte a másodikat is. Az elsõ kettõben alig volt történet, ami persze nem biztos, hogy baj: ehhez képest ebben a harmadikban egészen markáns történetre fûzték fel a sok ökörködést. Nem poénkodást, nem vicces szituációkat, egyszerûen és nyersen ökörködnek, de hát ez egy ilyen film, nem akar finomkodni – és nem is finomkodik! Ez is pörgõs, talán még inkább, mint a második és biztosan gyorsabb a harmadiknál. Vagy csak nekem lassú a felfogásom? Ahogyan az elsõ is tele volt olyan mondatokkal melyek utána már önállóan is életre kelhettek, feltehetõen ebben is sok olyan akad... „Nem, én nem vagyok Feri, vagy legalább is nem nagyon... Na, olykor, mint most is, kicsit igen!” (Vagy valami ilyesmi :-))