(#2139) 2012. április 30., hétfõ
Sok ilyen fa van a környéken. Most virágoznak, és amelyik nem annyira magas, az még lefotózhatóvá is teszi a vadgesztenye virágát. Nem az elsõ ilyen kép, és biztosan nem is az utolsó. Amilyen szép a friss vadgesztenye vidám barnája a száradó, éppen felhasadó tüskés kabátkájában, olyan mutatós az életciklusa eleje, a vadgesztenye virágja is...
A két kép között nagyjából kettõ hét telt el, pontosabban 15 nap. Nem ugyanaz a fa, de mindkettõ a lakótelepen van, azonos a mikroklíma – ilyen hamar virágot bontott, biztosan a meleg, száraz tavaszi idõ teszi.
Mindenrõl eszébe jut az embernek valami – lehet, már ezt is leírtam, hát akkor önismétlés...
Amikor kisiskolások voltunk, egyik osztálytársunk Óbudán lakott de mert nagymamája Ürömön – régi sváb család –, ezért õ kijárt busszal általános iskolába. Gyakran mentem arrafelé haza ahol a buszmegálló volt, nem is esett ki az útból. Ma a Takarékpénztár épülete van a Fõ téren annak a megállónak a helyén. Gyerekfejjel úgy tûnt, hogy az a váró nagy, majdnem ormótlan épület volt, durván faragott homokkõbõl (azt hiszem, homokkõ lehetett: Üröm környékén régen volt pár ilyen kõbánya), az épület túlsó végén pedig egy egészen apró kis bolt volt, egy trafik.
Szép bácsinak hívtuk a trafikost és ez nem értékítélet volt: így hívták, ez volt a neve egy (gyerekfejjel!) öreg és nagyon magas, nagyon vékony ember, nem beszélt soha sokat. A váróterem és trafik épülete mögött az akkor még teljesen üres placcon (ma a Leszicskov-féle zöldséges van ott és a Leszicskov-féle cukrászda, elõbbi Óbudáról költözött ki amikor a Vörösvári úton az apró nyomoronc házakat lebontva létrejött a mai út szerkezet és kiszanálták õket onnan) szóval a nagy üres területen három irdatlan magas, terebélyes vadgesztenye fa állott.
Az õsz az iskolakezdést jelentette természetesen és nem sokkal azután meg azt, hogy ottan, ezen fák alatt szedtük iskolába menet, jövet a friss, mosolygós barna vadgesztenyéket...
A Wikipediá-n kerestem a vadgesztenyérõl ezt-azt, hát elég száraz és szûkszavú a szócikk a róla, a közönséges vadgesztenyérõl – azt hiszem az enyém ilyen – már kicsit bõvebb... Mindkét cikk említi a gyógyhatását, de például azt nem, hogy a fáját felhasználják-e valamire. A képek pedig a Wikipediá-n szerintem ezekhez képest sehol sincsenek :):)