(#2190) 2012. június 19., kedd
(érettségi) 2012, szóbeli érettségik. Pedagógus, diák kitesz magáért, elõbbi megkísérli utolsó pillanatban a lehetetlent, és a felelõnek megpróbálja megtanítani amit négy év alatt nem sikerült... Utóbbi viszont ellenáll, sikeresen, és/vagy egészen érdekes dolgokat lehet megtudni, valóságos intellektuális kincseket izzad ki a vizsgahelyzet gyöngykagylójába zárva egyik-másik vizsgázó... A teljesség igénye nélkül álljon itt pár, amit szerencsém volt hallani és alkalmam lejegyezni...
Ezen szösszenetek leggazdagabb tárháza minden idõkben a magyar nyelv és irodalom felelet – ezen feleletek megfogalmazása a leginkább kihívás a tanulók számára... Elõször tehát ezek sorjázzanak:
(azaz?) Egy tipikus példa arra, mi lesz az emelkedett stílbõl, ha körbeér a mondat komplexitása: „Az orosz realizmus a nyugati országok elmaradottsága végett hozható összefüggésbe.”
(Hát hja) Rómeó és Júlia: „Végül a szerelem diadalmaskodott felettük, bár Capulett nem egyezett bele a szerelmbe'. Júliában nagy érzelmek gyülemlenek fel”
(piszkosul!) Irodalomról nem egészen irodalmi stílusban: „Ágnes asszony ezután bekattan!”
(hipp-hopp) Ady valamely versét elemzi éppen a felelõ: „A vers kezdetén hirtelen hangulatváltozás lép fel.”
(lokálpatrióta) Visszatérõ téma a hazaszeretet. Mivel nagyon nem tud róla mit mondani, hát bepróbálkozik a felelõ egy kis variálással: „Nagyon küzdött a hazájáért és hazaszeretõ is volt!”
(body builder) Kérdés: „Kire mondjuk, hogy gerinces ember?” Válasz (kis tépelõdés után): „Hát arra, aki nagyon erõs!”
(ennyire...) Babits sok felelõnek jutott, az egyik legérdekesebb megfogalmazás: „Jónás nem gondolta, hogy ennyire elvadult a helyzet!”
(góg és demagóg) Az ember tragédiája ebben az évben nem sokszor került elõ – amikor igen, nos akkor emlékezetes pillanatok fûzõdhettek hozzá: „Az athen-i színt a demagóg hatás jellemzi”
(végül) Remélhetõleg a felelõ azért tudta, hogy mit kar mondani: „Egyetlen reménye a tett cselekvése!”
(victorinox) Radnóti munkásságáról: „Késõbb megbízást kap Victoriánus ecloga-inak fordítására...”
(vááágy) Ez is Radnóti: „Beigazolódik, hogy soha sem jut haza pedig eszi a vágy!”
(33%) Szegény Radnóti: „Háromszor hívták be munkaszolgálatra, ebbõl kétszer hazajött, egyszer nem.”
(közösen elterül) Aranyember: „Anyjával és a kutyájával éltek közösen, a Senki szigeten ami a Dunában terült el.”
A történelem sem sokkal marad le a magyar feleletek mellett, ami az aranyrögöket, a szellemi csillogást illeti... Ezek következnek alább:
(túl sok) Nem egyszerû még magyarul sem kacifántosan fogalmazni: „A világgazdasági válság oka, hogy megnõ a túltermelés. Túl sok lesz a munkanélküli!”
(...nem pedig fokozódik!) A Nagy Gazdasági Világválság rövid, tömör leírása: „A gazdasági helyzet jelentõsen csökken.”
(csillagok háborúja) Hogy ez a „fõkancellár” dolog honnan jö? „Hitlert megválasztják fõkancellárnak.”
(légy híve) Kora magyarjaink: „Koppány hívei a pogány polgárok voltak.”
(vitézlõ cseh) Trianon: „Jelentõs bányáinkat is elveszik ekkor, például azt ami Csehszlovákiában volt.”
(lenn a végen) A középkori város: „Akkor is van már kórház, bár az orvostudomány nagyon visszamaradott.”
(egy matyóhímzés) Szent István és a trónutódlás: „Unokaöccsét megvakíttatta velencei mintára.”
(tótágas) Az ipari forradalom egyik hatása: „Gyermekeket és családanyákat is alkalmaztak, ezáltal felborult a családi hangulat otthon”
(sereghajtók) Hát még az sincs nekünk: „Magyarország akkoriban nagyon elmaradott volt, mert nekünk akkor még nem volt semmiféle ipari forradalmunk!”
(parola) De ki a csuda az a Camp David? „Hruscsov szovjet és Camp David amerikai vezetõ megbeszélése után enyhülés lesz és kezdenek lenyugodni!”
(ága-boga) A tizennegyedik század elejei Magyar Királyság: „Ezután kihal az Árpád ház férfi ágazata!”
(sava-borsa) A kérdezõ tanár persze segít... Kérdez... Segítõ kérdéseket tesz fel... Amibõl olykor mókás dolog sülnek ki: „Mit bányásztak, ami az étel tartósításához szükséges?” „Borsot?”
(Hajrá!) Azt hiszem, a földrajzi felfedezések kora egy rövid jellemzését fogalmazta így meg a felelõ: „Egyik ország sem akart lemaradni a másikról.”
(Jesszus!) Na még csak az kellene: „Románia Trianonnál megkapta Bélapátfalvát.”
(akkoriban) A XX század elejérõl beszélt a vizsgázó, fontosnak tartotta a kor jellemzésével kapcsolatban ezt is: „Akkoriban a kommunizmus még nagyon gyerekcipõben járt Európában!”
(gyerekség) Ez magáért beszél, (Hunyadi) Mátyás király és a trónöröklés (vagy annak a hiánya): „Mivel Mátyásnak két felesége is volt, gyerek az törvényes nem lett!”
(képzavar) Azt hiszem az ipari forradalom Angliájának viszonyait ecsetelte éppen a felelõ, amikor elhangzott: „Ez volt az elsõ alapköve a vasúthálózat elterjedésének”
(bünti) István, Szent István királyunk államszervezõi tevékenységének ecsetelése csúcsosodott ki ilyen mondatban: „Aki nem járt vasárnap a templomba, annak lenyírták a fejét!”
(még épen hogy...) Második világháború, 1945 tavasza, európai hadszíntér: „A szövetségesek foglalták el a nyugati részt, pont úgy értek oda!”
(egyszerûen fekete)Ez a földrajzi felfedezések korát taglaló tétel sötétjében csillant meg: „Afrikából Amerikába rabszolgákat vittek, feketemunkára”
(elõre)A török hódoltságot követõ idõk, Mária Terézia: „Kiadta a Ratio Educatio törvényt ami az oktatást nagyon megugrasztotta!”
(lábraállás)Kilábalás a Nagy Gazdasági világválságból: „A megoldás az lett, hogy létrehozták a kamatlábat.”
(nyílik)Ez is válság... Kérdés „Mit jelent az agrárolló?” Válasz: „Egy mezõgazdasági olló”
(terjed)Széchenyi és munkássága: „Anglia nagyon tetszett neki mert ott nagy fejlettség volt, és szerette volna ha az átjön ide.”
Számos informatika felelet is volt. Sajnos, nem hallottam mindet és sajnos eléggé susogósra vették a figurát, tanár is, diák is, azért pár igazgyöngy így is felmerült a habokból:
(self made man) Mindent a felhasználóért: „Minden szoftver saját magától cselekedik így a felhasználást egyszerûsítik.”
(régmúlt napnak fényei) Kezdetben vala a C64... Vagy valami olyasmi: „Régebbi operációs rendszer a kommondor!”
(guttenberg) Az informatika tételsorban van könyvtárismeret, senki sem szereti nagyon. Pedig micsoda szellemi magaslatok sejlenek olykor fel: „A könyv részei: van a borító ami kívül van és a lapok amik belül!”
(VillámVili) Ha már egyszer nem analóg: „A digitális jelek számokból állnak amik gyorsak!”
(heuréka) Informatika történelem: „Az inka eszközt, a kiput az inkák találták fel!”
(különb s különféléek) Ismét egy példa, amikor a semmibõl kellene valamit formázni: „Különbözõ használatokra használták a számítógépeket!”
(zsenge) És egy példa amikor magyarázni kell azt amirõl a csuda tudja, micsoda: „DVD-bõl van a pluszos és a mínuszos, a plusszos azt jelenti, hogy azok a fiatalabbak!”
(ki gondolta volna) Azt hiszem, az adatvédelemmel kapcsolatosan keveredett ilyen területre vizsgáztató, vizsgázó: „Az intim szféra, az hogy úgy mondjam egy magán terület!”
(„...nyiss nekem tért!”) Az informatika tantárgyban van könyvtárhasználat is, ezt a kutya sem szereti pedig de milyen szépséges dolgok vannak benne... Ilyenek: „A közösségi könyvtár nagyobb terû könyveket tartalmaz.”
(kis szürkék)Az informatika feleletek egy része számítás történelem, ezt nem különösebben szeretik. Ezért vagy azért, ilyen érdekességeket mondanak: „Steve Jobs feltalálta az egeret!”
A fizika feleletek nem voltak sokan, de így is akadtak szép pillanatok:
(tautológia) Amikor nagyon nincs mit mondania a vizsgázónak akkor abból építkezik, amije van. És olykor ez alig több, mint a semmi: „Az önindukció az egy indukció, ami, úgymond, önindukció!”
(füst utána...) Ez még szóban is durva, szerencsére ezt a horrort érettségin elegendõ volt verbálisan felidézni, valódi zúzást nem kellett elkövetni: „Az ampermérõt párhuzamosan kötjük be”
(váltóáram) A villamosság rejtelmei... „A tekercsre feszültséget kapcsolunk.” „Milyet?” „Hát egyenáramot!”
(múlhatatlan) A fogalmakkal, mértékegységekkel is van olykor gond: „A teljesítményt James Watt találta fel, ezért róla nevezték el.”
Nagyon kevés testnevelés felelet volt, de mit nekünk dialektika, még hogy a mennyiség minõségbe csap át – ellenkezõleg, kevés felelet is lehet emelkedett... A testnevelés tárgy produkálta ezt:
(sport vagy vadászat?) Amikor a sport eldurvul: „Adott szituációban nem mindig kell az ellenfelet lesebesíteni”
A biológia sem fõtárgy, alig volt felelet – de ettõl még sziporkázhattak a felelõk:
(holnapután) Azt hiszem, bajban vagyunk: „Globális problémák, mint amilyen az éghajlat olvadása is...”